23 05 2011

GÜRSEL TEKİN’LE TALAS EXPRESS HABER’E ÖZEL

GÜRSEL TEKİN’LE TALAS EXPRESS HABER’E ÖZEL
Yazı Boyutu: Decrease font Enlarge font
 
image Foto:teh

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile Röportajımız...

TEH-Genel Seçim’de oy oranınız yüzde kaç olacaktır? Öngördüğünüz oranı alırsanız buna göre partinizi başarılı görür müsünüz?

Gürsel Tekin-Sayın Genel Başkan’ın koyduğu bir hedef var önümüzde. Bu oran yüzde 40’tır. Ben daha temkinli yaklaşıp İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için verdiğimiz mücadelede aldığımız oyu telaffuz edeceğim. Yüzde 37-38. Bütün anket şirketleri, biri hariç, o zaman da bunu beklemiyordu. Ben o zaman da emindim, şimdi de eminim. Tevazu göstermeyeceğim Türkiye seçmenini çok iyi tanırım. Ve onlara çok güveniyorum.

TEH-Medyanın olumsuz dile getirdiği CHP’de çok seslilik eleştirileri için ne diyorsunuz?

Gürsel Tekin-CHP bir Sosyal Demokrat partidir ve eskimeyen ilkelerimiz, yepyeni bir söylemle halkın karşısındayız. Partimizin kurumsal kimliğini Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları belirler. Onun sözleri çizgimizi yansıtır. Bir grup medyanın bizim içişlerimizi sürekli “CHP’de fikir ayrılığı, kriz” gibi yansıtmasının hiçbir manası yok. Seçmende karşılığı da yok. Halkımız bizim çözümlerimizi önemsiyor. Bakın bütün Anadolu’yu geziyoruz.. Halkımız bizimle ilgili dedikodulara itibar etmiyor, “benim çocuğumun işsizlik derdine CHP nasıl çözüm olacak?” diye soruyor. O ne demiş, bu ne demiş? Bunlara takılmıyor.

TEH-CHP’nin siyasi çizgisinde değişim olacak mı? Bütün Anadolu’yu kapsayacak, daha saygın ve güvenilir şekilde?

Gürsel Tekin-Referandum sürecinden bu yana halkımız Sayın Genel Başkan’la başlayan yenilenmeyi görüyor. Bu ülkede şu anda Türban sorunu diye birşey konuşulmuyorsa, kızlarımız artık üniversiteye sorunsuz gidebiliyorsa bu CHP’nin cesaretle yaptığı çıkışın sonucudur. Biz söylemesek, arkasında durmasak ne YÖK o yönetmeliği çıkarabilirdi ne de Üniversiteler uygulayabilirdi.

Bakın aylardır “Aile Sigortası” diyoruz. Önce “Yapamazlar” dediler. Şimdi paniklediler “Kaynak Yok” demeye çalışıyorlar. Tutmaz.. Halkımız herşeyi görüyor. Biz de diyoruz ki, Kaynak var, zaten bu devlet dağıtıyor o parayı. Ama BİZ MİLLETE SEÇME ÖZGÜRLÜĞÜ VERİYORUZ. EVİN KADININA, ESNAFA GÜÇ VERİYORUZ.

Niye insanlar yıllardır kurtlu makarnaya, ikinci sınıf kömüre muhtaç olsun? Eline para geçsin, istediği gibi harcasın. Çocuğuna kitap alsın, kendisi seçsin yiyeceğini, yakıtını. Yerel ekonomiye katkısı olsun. Göç tersine dönsün. SİZ KİM OLUYORSUNUZ DA MAHKUM EDİYORSUNUZ BU MİLLETİ YANDAŞLARDAN ALINAN MAKARNAYA KÖMÜRE? Ayıp değil mi?

Şimdi bütün Anadolu bunu konuşuyor. Sanayi sitelerinde çalışan işçiler, tarlalardaki çiftçiler herkes bunu konuşuyor.

TEH-Ekonomi politikanıza dair başka neler var seçim yaklaşırken?

Gürsel Tekin-Tarım politikamızı Ödemiş’deki mitingde açıkladık. Çiftçilerimizin de derdine çare biziz. Üretimi destekleyeceğiz. Mazotta ÖTV’yi indirmeyi AKP aylarca tartıştı, yaparız ederiz dedi. Ondan sonra da “IMF istemiyor” diye yan çizdi. İki yıldır IMF filan yok. Niye indirmiyorsun? Yapamazlar. Şimdi de petrol fiyatlarını bahane edip habire zam yapıyorlar. İyi de çifte vergi niye alıyorsun MAZOT’tan Benzin’den?

Doğalgazı almasak da parasını ödüyoruz. Sonra? Kentleri kömür dumanına mahkum ediyoruz. Neden? Sayın Genel Başkan söyledi. Başbakan’ın yüreği hoplayacak ama doğalgazda indirim de mümkün. Dünya fiyatlarını da izleyeceğiz elbette ama evlerden alınan doğalgazda belli kolaylıklar yapılabilir.

İki yılda bir vergi affı çıkıyor. Böyle sistem olur mu? Toplayamadığın vergiyi affediyorsun, ödeyenin günahı ne? Makul bir orana inse vergi, herkes ödese dahası KOBI’lerimiz ödedikçe de bankalardan düşük faizle kredi kullanabilse fena mı olur?

Son dönemde Güneydoğu’ya çok gittik. Daha da gideceğiz. Güneydoğu’da üç dört tane temel sorun var, bakın yine anlatıyorum:

1) Milli irade tecelli etsin. Barajı indirelim.
2) Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma komisyonu kurulsun, Başbakan talimat versin arkasında duralım.
3) Köye dönüşleri sağlayalım.
4) Ekonomik sıkıntıları çözmek için ne gerekiyorsa yapalım.
TEH-Siz bir demecinizde bütün milletin tomografisini çekecegiz dediniz. Millet neyi sever neyi sevmez herşeyi bileceğiz hepsine ulaşmanın yollarını bulacağız dediniz. Bu bağlamda Kayseri ve Talas’a yönelik mesajlarınız nelerdir?

Gürsel Tekin- Kayseri ve Talas Türkiye’nin en önemli merkezlerindendir. Kayseri, zenginliği boyutunda zengin de bir sosyal ve kültürel hayata sahip olmalı. Nasıl Kayserispor Süper Lig’de oynuyorsa, bütün sosyal hayat da Süper Lig ayarında olmalı. Diğer büyük şehirlerden hiçbir farkı olmamalı. Bu kentin yetiştirdiği isimler buraya değer katmalı. Bakın bunu bütün Anadolu’da görüyoruz. AKP’nin zenginleştirdiği bir kitle var. Ve bunlar memleketlerinde yaşamıyor artık. Şehrin sermayesi kaçıyor..Çocuklarını o gelenekle o saygı ile büyütemiyorlar. Talas da böyle. Böyle cazibe merkezlerine, kültür, istihdam merkezlerine ihtiyacımız var Anadolu’da. Talas Türk kültür ve siyasi hayatında çok özel bir yerdir. Gücünü yitirmemeli. Kayseri’ye geldiğimizde MUTLAKA TALAS’A UĞRAMAK İSTİYORUM.


    
TEH-CHP’nin önceliği laiklik mi? CHP’nin tespit ettiği Türkiye öncelikleri neler? Halk niçin CHP’ye oy vermeli sizce?

Gürsel Tekin-Laiklik altı okumuzdan biridir, bu partimizin özündedir. Halkımızın bu prensiplerle hiç sorunu olmadı ki? Dönem dönem yapay gündemlerle bu konular ısıtıldı. Halkın temel kaygılarından uzaklaşması sağlandı. Milletimiz artık MUTLU OLMAK, ÖZGÜR OLMAK İSTİYOR. Bir NEFES ALMAK İSTİYOR. Çocuğu iyi okusun, iş bulsun istiyor. Mahallesi güvenli olsun, hırsızlık olmasın, YOLSUZLUK OLMASIN komşusu aç yatmasın istiyor. Bu ülkede barış hakim olsun, YASAKLAR KALKSIN istiyor. Halkımız bunun yolunun CHP’den geçtiğin fark ediyor artık. CHP’nin dahil olmadığı hiçbir çözüm GERÇEKÇİ DEĞİLDİR, KALICI DEĞILDIR.

Bu nedenle bu seçimlerde bizlere güvenmesini ve 30 sene sonra YETER ARTIK demesini istiyoruz. Bu şansı bize verin. Verin ki gösterelim neler yapabileceğimizi..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’e Talas Express Haber’e bu yoğun tempoda zaman ayırdığı için Teşekkür ediyoruz. 

0
0
0
Yorum Yaz